40 ROCZNICA PIERWSZEJ JELENIOGÓRSKIEJ WYPRAWY ANNAPURNA SOUTH

40 ROCZNICA PIERWSZEJ JELENIOGÓRSKIEJ WYPRAWY ANNAPURNA SOUTH
© ARCHIWUM WIKTORA SZCZYPKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

40 ROCZNICA PIERWSZEJ JELENIOGÓRSKIEJ WYPRAWY ANNAPURNA SOUTH

40 ROCZNICA PIERWSZEJ JELENIOGÓRSKIEJ WYPRAWY ANNAPURNA SOUTH

40 ROCZNICA PIERWSZEJ JELENIOGÓRSKIEJ WYPRAWY ANNAPURNA SOUTH
© „ŚLADAMI UCZESTNIKÓW” | RATOWNICTWO GÓRSKIE

„Śladami uczestników” jest to projekt, którego głównym celem jest przypomnienie historii jeleniogórskich himalaistów poprzez obchody jubileuszu 40-lecia pierwszej jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje.

Podejmując szereg inicjatyw projekt ten został podzielony na dwa główne etapy.

Pierwszym przedsięwzięciem jest organizowane 9 marca 2019 roku wydarzenie, którego celem jest spotkanie z uczestnikami wyprawy z 1979 r., do których udało się dotrzeć po latach, oraz zaproszenie gości ze środowiska. Spotkanie zawiera w swoim planie obszerną prelekcję oraz rozmowy na żywo z uczestnikami wyprawy.

W wyprawie w 1979 r. – pomimo zdobycia szczytu przez Krzysztofa Wielickiego i Kazimierza Śmieszko – wspinaczka przyniosła tragedię.

Śmierć poniosło trzech wspinaczy: Józef Koniak, Jerzy Pietkiewicz i Julian Ryznar. (patrz artykuł Mariusza Czerskiego: https://ratownictwogorskie.pl/pamieci-jeleniogorskich-himalaistow/ )

Drugi etap projektu „Śladami uczestników” – to wyjazd partnerski „pokolenia dzieci” do Nepalu, w rejon Annapurny. Będzie to wyjazd o charakterze trekkingu, dokładnie w 40-tą rocznicę wyprawy i w tym samym okresie czasu.

Celem głównym wyjazdu w 2019 r. jest dotarcie do bazy pod Annapurną Południową, zawiezienie i zawieszenie nowej tablicy pamiątkowej, oraz pozostawienie flagi upamiętniającej 40-lecie wyprawy.

Inicjatorem projektu „Śladami uczestników” ( web: http://sladamiuczestnikow1979.blogspot.com/ ) jest Maciej Pietrowicz, a jednym z patronów medialnych – redakcja naszego blogu i kwartalnika „Ratownictwo Górskie”.

Wspólnie zapraszamy do odsłuchania w radio poświęconej projektowi audycji, a Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem – do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 9 marca 2019 r., o godz. 14:00 w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury.


o wyprawie na Annapurnę Południową opowiadają jej dwaj uczestnicy: Wiktor Szczypka oraz Bogdan Dejnarowicz. 


aktualizacja: 24 lutego 2019

Zespół Redakcyjny
O Zespół Redakcyjny 69 artykułów
Zespół redagujący blog i kwartalnik "Ratownictwo Górskie"

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


twelve − 5 =