CENTRALNE SZKOLENIE JASKINIOWE GOPR

LISTOPAD 2015

CENTRALNE SZKOLENIE JASKINIOWE GOPR - LISTOPAD 2015
źródło: Grupa Podhalańska GOPR

CENTRALNE SZKOLENIE JASKINIOWE GOPR – LISTOPAD 2015

Dzięki uprzejmości i za zezwoleniem Pani Ireny Van der Coghen, Szefa Profilaktyki i Organizacji Służby Ratowniczej Grupy Jurajskiej GOPR, zamieszczamy poniżej ciekawą informację.
Za udostępnienie bardzo dziękujemy!

W dniach 11-15 listopada 2015 r. na terenie działania Grupy Jurajskiej GOPR, odbyło się Centralne Szkolenie Jaskiniowe. W kursie uczestniczyło 16 ratowników + kadra instruktorska. Uczestnikami byli ratownicy z wszystkich Grup Regionalnych GOPR w Polsce.

 CENTRALNE SZKOLENIE JASKINIOWE GOPR
źródło: Grupa Podhalańska GOPR
Głównymi tematami szkolenia były: techniki linowe oraz zasady bezpiecznego poruszania się i poręczowania jaskiń, budowa stanowisk, zasady stosowania układów wyciągowych i sposoby ewakuacji ratowanego, zasada zabezpieczenia medycznego, autoratownictwo i ratownictwo jaskiniowe, czytanie planów jaskiniowych i zajęcia z łączności.
Zajęcia praktyczne odbywały się zarówno w jaskiniach poziomych, jak i pionowych. A były to jaskinie: Berkowa, Wielka Studnia Szpatowców, Żabia i Piętrowa Szczelina. Podczas zajęć praktycznych przeprowadzonych było kilka pozorowanych akcji ratunkowych.
 CENTRALNE SZKOLENIE JASKINIOWE GOPR
źródło: Grupa Podhalańska GOPR

Przećwiczone też zostało współdziałanie z Grupą Ratownictwa Jaskiniowego. Ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia omówili zasady stosowania urządzeń pneumatycznych stosowanych podczas zawalisk, m.in. do rozpierania, podnoszenia itp.

Pięciodniowe szkolenie zakończyło się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Zdobyta przez kursantów wiedza, praktyka, doświadczenie, zasady współpracy niewątpliwie będą miały swoje odzwierciedlenie w Służbie Górskiej.
Grupa Jurajska GOPR

 

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 396 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR