CZESKI SPELEOLOG PONIÓSŁ ŚMIERĆ W STYRYJSKIEJ JASKINI

CZESKI SPELEOLOG PONIÓSŁ ŚMIERĆ W STYRYJSKIEJ JASKINI
Von Schmid - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4834914

CZESKI SPELEOLOG PONIÓSŁ ŚMIERĆ W STYRYJSKIEJ JASKINI

CZESKI SPELEOLOG PONIÓSŁ ŚMIERĆ W STYRYJSKIEJ JASKINI

Dwaj doświadczeni grotołazi – Czech i Austriak znajdowali się od soboty w jaskini noszącej nazwę Warwas-Glatzen-Höhlensystem, w masywie Hochstadl (Styria) w pobliżu Mariazell. Ich zadaniem było przeprowadzenie pomiarów oraz  eksploracja i zbadanie ewentualnych nowych przejść w jaskini.

Wczoraj wieczorem (poniedziałek 30.10.), podczas zabezpieczania liny, Czech spadł 20-30 metrów w dół odnosząc bardzo poważne obrażenia głowy. Austriacki partner grotołaza nie miał innego wyjścia: musiał zostawić ciężko rannego, wspiąć się do wyjścia z jaskini i wezwać pomoc.

Nie wiedział , że jego czeski kolega już nie żyje.

Jeszcze w nocy, na wysokości 1.400 metrów, przez 70 osób ze służb ratunkowych: ratownictwa górskiego, ratownictwa jaskiniowego oraz policji alpejskiej został postawiony namiot ratunkowy.

Szef ratowników górskich przybyłych na miejsce wypadku  z grupy Bergrettung Mariazeller Land zakomunikował dziś po południu, że czeski speleolog poniósł prawdopodobnie śmierć na miejscu. Zgon stwierdził lekarz, który wraz z pięcioma ratownikami zszedł do jaskini.

 

Bardzo trudny transport zwłok.

Warwas-Glatzen-Höhlensystem znajduje się na wysokości 1.400 m npm, ma ponad 10,7 kilometrów długości i głębokość do 765 metrów. Jest jedną z najdłuższych jaskiń Austrii.

Jaskinia ma wiele wąskich korytarzy z ciasnymi pasażami, oraz zalodzone lub pełne wody miejsca. Odcinki zbyt wąskie dla transportu zwłok  będą wymagały borowania w skale lub wręcz jej rozsadzania. Dodatkowo, w Alpach panują już warunki zimowe.

Ratownicy przypuszczają, że transport zwłok czeskiego grotołaza może potrwać nawet do 2 dni.

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 396 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

2 Komentarze

  1. czy mogliby Panstwo podac linka do oryginalnego artykulu albo przynajmniej podac z jakiego zrodla ta informacja pochodzi? Dziekuje.

Komentowanie jest wyłączone.