GÓRSKI BATALION BAGOD

1 kwietnia

By "Photo Courtesy of U.S. Army" - by Tech. Sgt. Andy Dunaway - www.army.mil (via internet archive), Domena publiczna, Link

GÓRSKI BATALION BAGOD

GÓRSKI BATALION BAGOD

W ubiegły czwartek,  na adres redakcji przyszedł pokaźny pakiet wysłany w Warszawie. W pakiecie dokument. Wielostronicowy dokument pochodzi prawdopodobnie z MON-u ponieważ dotyczy naszego stowarzyszenia i obronności kraju. Po uważnym i dokładnym przeczytaniu oraz konsultacji z naszym prawnikiem doszliśmy do wniosku, że niektóre fragmenty dotyczące GOPR-u możemy na naszym blogu  przedstawić.

W dokumencie, który pewnie został w jakiś sposób zdobyty nielegalnie, roi się – naszym zdaniem – od treści ściśle tajnych, które ze względu na dobro narodowe zachowamy, a dokument odeślemy do MON-u. Zatem przekazujemy tylko te informacje, które możemy na blogu opublikować, bo są interesujące.

I tak; MON w ramach rozwoju Wojsk Terytorialnych zamierza utworzyć  BATALION GÓRSKI OBRONY I DYWERSJI – „BAGOD”.

Autor /autorzy tego programu uzasadniają to następująco:

…” ratownicy górscy to grupa nadzwyczaj wszechstronnie wyszkolonych ludzi o ujmującym charakterze i zaciekłości bojowej sprawdzonej w konfliktach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Grupa charakteryzuje się głęboką znajomością języków obcych, co dysponuje ją do działań obronno dywersyjnych nie tylko na terenie kraju, ale też poza jego granicami. Umiejętności te są szczególnie ważne przy działaniach dywersyjnych za granicą i wykorzystaniu „PP”.

Jak wynika z dalszych rozdziałów opracowania, MON planuje utworzenie; baterii artylerii lekkiej na bazie śmigłowców APACHE-64 do obrony przełęczy górskich,  kompanii desantowo-skiturowej, grup dywersji wszelakiej.

Kolegów ratowników zaciekawią zapewne plany osobowe autorów projektu. Jak stwierdzają autorzy, ratownicy w wieku do lat 40 są tak przygotowani do działań, że jedynym szkoleniem jaki muszą przejść to nauka defilowania i salutowania oraz żargonu wojskowego.

Dalej jest też o tym, że ratownicy ze stopniem st. Ratownika otrzymają stopień wojskowy-chorążego, instruktorzy-kapitana, Naczelnicy Grup-majora, a Naczelnik GOPR-pułkownika z możliwością awansu – w razie sprawdzenia się działania systemu – generała.

Powołanie  „BAGOD” ma nastąpić 15 maja br.  To tyle co zdaniem naszego prawnika możemy ujawnić.

Rzecz wydaje się ciekawa i warta informacji.

 

1 kwietnia 2019

Marian Sajnog
O Marian Sajnog 236 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


nine + five =