ISPO 2018

Międzynarodowe targi sportowo-outdoorowe w Monachium

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

ISPO 2018

ISPO 2018

Mobilność, cyfryzacja i nieskończoność, to hasła, którymi można opisać tegoroczne targi ISPO w Monachium.

Zapewne jest to obraz tożsamy z wprowadzeniem nowego formatu ISPO Digitize, w którym organizatorzy zawarli kierunek rozwoju produktów sportowych.

Na przełomie stycznia i lutego 2018 roku zorganizowane zostały międzynarodowe targi sportowo-outdoorowe, skupiające aż 2801 wystawców z całego świata. Wśród nich znalazło się aż 46 producentów z Polski. Ponadto przeprowadzono mnóstwo wykładów, spotkań z przedstawicielami świata sportu oraz pokazów.

Zapewne dziejowym wydarzeniem targów ISPO 2018, zarówno dla producentów odzieży sportowej jak i końcowych użytkowników, było zaprezentowanie przez firmę GORE nowej rodziny innowacyjnych materiałów GORTE-TEX INFINIUM.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Nieprzypadkowo ten nowy „biały” świat GORE nawiązuje do nieskończoności – mówi Jakub Dyrlico, przedstawiciel GORE Polska. GORE INFINIUM to nieskończone możliwości łączenia i tworzenia materiałów.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Cyfryzacja sprzętu sportowego chyba już nikogo nie zaskakuje. Otóż producenci coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania, gdzie rękawice, skarpety, wkładki do butów czy całe buty posiadają swój własny system ogrzewania, zasilany z wbudowanych akumulatorów. Ponadto rozwijane są aplikacje mobilne służące do zarządzania tymi systemami.

W tym asortymencie ciekawe rozwiązanie zaprezentowała rodzinna firma z Andorry TUGGA HEATED SYSTEMS, która wprowadziła na rynek wysokiej klasy ogrzewane rękawice, dostosowane do różnych dyscyplin sportowych.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE
ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Głównym atutem ich produktu jest aplikacja mobilna, służąca do zarządzania ogrzewaniem rękawic oraz monitorowania ciepła dłoni. Podobne rozwiązanie przedstawił austriacki producent sprzętu sportowego LENZ.

Godnymi uwagi produktami, posiadającymi możliwość współpracy z aplikacją mobilną, są detektory lawinowe z nowej kolekcji PIEPS’a. Nowe PIEPS’y charakteryzują się większą sprawnością, a co za tym idzie i większym zasięgiem działania, ponadto posiadają możliwość zarządzania i personalizacji przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej. To rozwiązanie pozwoli również na uaktualnianie oprogramowania w urządzeniu, co oznacza, że producent może rozbudować funkcjonalność samego produktu.

Dokładny opis detektorów PIEPS znajduje się na stronie internetowej producenta – link: http://www.pieps.com/pl/cat/porownanie-detektorow

Z zakresu monitoringu aktywności ciekawe rozwiązanie zaprezentowała firma POMOCA, znana z produkcji fok skiturowych, przedstawiając moduł pomiarowy montowany bezpośrednio na narcie.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Jednym z większych hitów z zakresu sprzętu skiturowego jest plecak Alpha SK, zaprezentowany przez firmę Arcteryx z Kanady. Plecak w pełni wodoodporny, prosty, a także posiadający możliwość konfiguracji mocowania nart – zapewnia Maciej Czajkowski, polski przedstawiciel producenta. Dokładając stylowy wygląd i ciekawą kolorystykę, otrzymujemy użyteczny i elegancki produkt.

Godnym uwagi jest nowy przyrząd zjazdowy firmy KONG. Producent zastosował w nim nowy kształt umożliwiając, w przypadku sytuacji awaryjnej, sprawne poruszanie się również w górę liny.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Z pośród „ekstrawaganckich” produktów warto na chwilkę zatrzymać się przy nartach składanych firmy ELAN. Są to narty turowe, a możliwość ich złożenia zapewne poszerza ich funkcjonalność, szczególnie w zakresie transportu.

Jak się jeździ na takich nartach? Zapewne bez realnej próby nie można na to pytanie odpowiedzieć.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Spośród trendów w modzie outdoorowej coraz częściej producenci sięgają po wzory minionego stulecia, tworząc swoiste produkty retro. I tego typu asortymentu nie zabrakło na tegorocznych targach ISPO 2018.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Tegoroczne targi odwiedziło ponad 84 tyś. gości z 120 krajów. Dla organizatorów targów jest to informacja o międzynarodowym i bez wątpienia światowym charakterze wydarzenia, a także wskaźnik rozwoju segmentu outdoorowego.

ISPO 2018
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE
Jan Górniak
O Jan Górniak 10 artykułów
Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR