KARKONOSKI CMENTARZYK

KARKONOSKI CMENTARZYK

KARKONOSKI CMENTARZYK

KARKONOSKI CMENTARZYK

Wczoraj, dwukrotnie w ciągu dnia, regionalna Telewizja Wrocław pokazała symboliczny cmentarzyk w Dolinie Łomniczki. Dolina ta, to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich Karkonoszach. Prowadzi  tędy trudny, ale bardzo  atrakcyjny szlak turystyczny na Śnieżkę. Pomysł znalezienia miejsca na symboliczny cmentarzyk dla tych, którzy w górach zginęli „błąkał się” wśród działaczy górskich od wielu lat, tyle tylko, że „się błąkał”.

Dwadzieścia osiem lat temu ( to już aż tyle? ) ostro zadziałała grupa przewodników i ratowników pod  wodzą Jurka Pokoja, ówczesnego prezesa Jeleniogórskiego Koła przewodników górskich . Nie wszyscy byli tym pomysłem, z różnych powodów, zachwyceni.
KARKONOSKI CMENTARZYK

Determinacja Jerzego i wszystkich z nim współpracujących zaowocowała powstaniem jednego  z najpiękniejszych cmentarzyków w Górach polskich. „Kiedy instalowaliśmy pierwszą tablicę w tym urokliwym miejscu myślałem, że minie wiele, wiele lat zanim zainstalujemy kolejną – tymczasem ilość tablic przybywa w zawrotnym tempie, a miejsc na kolejne zaczyna brakować „- powiedział Jerzy Pokój w jednym z wywiadów.

KARKONOSKI CMENTARZYK
I miejsce , i symbolika, i niesamowite otoczenie zmusza wędrujących tamtędy do refleksji nie tylko w Dniach Zadusznych, a krzyż i napis: martwym ku pamięci,
żywym ku przestrodze, potwierdza, że góry są niebezpieczne. Bo są.  Ale czy tylko góry?
Kiedy pisałem ten tekst, radio podało, że w tylko w świąteczny piątek zginęło na drogach 11 osób, a w ciągu roku ginie kilka tysięcy, nie mówiąc o rannych. To tak przy okazji.
A filmik warto obejrzeć, jest znakomicie zrobiony. Jeszcze lepiej -odwiedzić cmentarzyk, szczególnie teraz jesienią. Trzeba się jednak spieszyć, bo za dwa
tygodnie znikną wspaniałe barwy karkonoskiej jesieni.

__________________________________________________________________________

Reportaż filmowy: „Tym, co w górach pozostali…”
Autor: Maciej Kieres
Zdjęcia: Paweł Przybylski
Emisja: TVP Wrocław, 1 listopada (piątek)
źródło:http://www.okis.pl/site/home/946/1.html

Marian Sajnog
O Marian Sajnog 201 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR