
© Jan Górniak / RATOWNICTWO GÓRSKIE |
KONGRES ICAR 2015 – WIEŚCI Z IRLANDII
KONGRES ICAR 2015 – WIEŚCI Z IRLANDII
![]() |
© Jan Górniak / RATOWNICTWO GÓRSKIE |
Killarney to nieduże miasto, znajdujące się na południu Irlandii. Na niespełna 7 dni zamieniło się w miejsce, tętniące tematyką ratownictwa górskiego. Powodem tej niecodziennej sytuacji jest Międzynarodowy Kongres ICAR (International Commission for Alpine Rescue), który rozpoczął się w miniony wtorek (13 października).
Już po raz 67, delegaci reprezentujący 76 organizacji ratownictwa górskiego z 33 krajów, spotkali się razem po to, aby omówić najważniejsze aspekty ratownictwa górskiego.
![]() |
© Jan Górniak / RATOWNICTWO GÓRSKIE |
Kongres ICAR, to również nowe trendy i kierunki rozwoju, szeroko rozumianego bezpieczeństwa w górach. To także unifikacja merytoryczna zgromadzonych służb. Bez wątpienia, Kongres ten, jest najważniejszym wydarzeniem dla służb ratownictwa górskiego z całego świata.
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest regularnym członkiem ICAR od 1968 roku. Na tegorocznym Kongresie w Irlandii, GOPR jest reprezentowany przez sześciu delegatów, w tym pięciu Ratowników jest z Grupy Beskidzkiej GOPR oraz jeden Ratownik z Grupy Karkonoskiej GOPR.
Podczas drugiego dnia Kongresu ICAR, na posiedzeniu Podkomisji Ratownictwa Naziemnego wygłosiłem referat na temat udziału i znaczenia rozwiązań mobilnych w zakresie bezpieczeństwa w górach. Jako przykład, rozwijającej się w/w dziedziny, posłużyła mi nowa aplikacja mGOPR.
![]() |
© Jan Górniak / RATOWNICTWO GÓRSKIE |
Rozwiązania mobilne, szczególnie w tak “szalonym” rozwoju techniki współczesnych czasów, stają się wręcz nieodzownym elementem działalności ludzkiej. Również dla ratownictwa górskiego rozwiązania mobilne dają kolejny, jakże ważny, skok naprzód.
Kongres ICAR w Irlandii zakończy się w sobotę 17 października. W tym czasie delegatura polska wygłosi jeszcze dwa referaty.
Dalsze informacje oraz szczegółowy raport z tegorocznego Kongresu przedstawię po zakończeniu całości.
Autor:
Jan Górniak
Zarząd Grupy Beskidzkiej GOPR
Kierownik Projektów
Instruktor Ratownictwa Górskiego
Szkoda tylko, że aplikacje ratunkowych nie można uruchamiać na telefonach typu Samsung Solid 2710. Te telefony są lepsze od smartfonów z dwóch powodów: 1) są mechanicznie zdecydowanie lepiej wykonane i odporne mechanicznie, 2) bateria po pełnym naładowaniu trzyma co najmniej 2-krotnie dłużej niż na smartfonie z wyłączonymi wszelkimi usługami. Założenie, że każdy ma smartfona jest zdecydowanie błędnym podejściem.