KONGRES ICAR 2016 – MELDUNEK PIERWSZY

KONGRES ICAR 2016 - MELDUNEK PIERWSZY
© JAN GÓRNIAK / RATOWNICTWO GÓRSKIE

icar-logo_blueTegoroczny Międzynarodowy Kongres Ratownictwa Górskiego skupia aż 336 uczestników z 85 organizacji z całego świata. Jak nigdy dotąd, polskie służby reprezentuje 14 osób, w tym 10 osób z GOPR i 4 osoby z TOPR.

Gospodarzami kongresu są Bułgarzy, a program realizowany jest w u podnóża gór Narodowego Parku Rila.

Środa, 19 października 2016 r., to dzień warsztatów terenowych, poświęconych tematyce ratownictwa lawinowego. Uczestnicy Kongresu mieli okazję nie tylko zapoznać się z nowościami z zakresu ratownictwa lawinowego, ale także przećwiczyć je w realnych warunkach górskich. Warto wyszczególnić pojawienie się znacznych zmian w zasadach dotyczących posługiwania się systemem RECCO. Z uwagi na obszerny zakres tematyczny tego zagadnienia zostanie ono omówione w odrębnym artykule.
Środa, to również oficjalne rozpoczęcie Kongresu w Bułgarii, podczas którego Prezydent ICAR Franz Stämpfli oraz Szef Bułgarskiego Czerwonego Krzyża Vesselin Gandhev, powitali przybyłych gości i przedstawili oficjalny program tegorocznych obrad.
W czwartek, 20 października 2016 r., rozpoczęły się spotkania w komisjach: ratownictwa naziemnego, ratownictwa z powietrza, ratownictwa lawinowego oraz ratownictwa medycznego. Nie brak też było działań dotyczących ratownictwa w górach przy wykorzystaniu psów ratowniczych. Właściwie cały czwartek poświęcony został przedstawieniu ważniejszych sytuacji z poszczególnych dziedzin, oraz zunifikowaniu postępowania w obrębie obradujących komisji.

 

 

Kolejne relacje już wkrótce.

Jan Górniak
About Jan Górniak 11 Articles
Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR

Bądź pierwszym który skomentuje

Skomentuj

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


6 − 5 =