KONGRES ICAR 2017 – IMPRESJE

KONGRES ICAR 2017 - IMPRESJE
© JAN GÓRNIAK / RATOWNICTWO GÓRSKIE

KONGRES ICAR 2017 – IMPRESJE

Kongres ICAR 2017 – Impresje

Kolejny Kongres ICAR już za nami. Zapewne kolejny raz było to wyjątkowe wydarzenie, a powodów takiej oceny jest niemało… To już po raz 69 ratownicy górscy z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii spotkali się wokół problematyki jaką jest ratownictwo górskie.

Ta ogromna różnorodność doświadczeń, umiejętności i dorobku intelektualnego z zakresu ratownictwa górskiego, jaką przywieźli wszyscy uczestnicy, zebrana została w jednym z najmniejszych państw w Europie, w Andorze. Jednocześnie był to już trzeci kongres anglojęzyczny w oprawie jednojęzykowej i jednolitej nazwy: International Commission for Alpine Rescue. Ciekawym polskim akcentem tegorocznego ICAR’u była firma AEROSIZE, prezentująca hybrydowe poduszki lawinowe.

Tradycyjnie, kongres rozpoczął się od dnia technicznego, który przeprowadzony został w oparciu o osiem stanowisk, dotykających różnych zagadnień z zakresu ratownictwa górskiego.

Na terenie ośrodka narciarskiego Grandvalira, w masywie Tosa Deles Espiolets, organizatorzy przygotowali cztery punkty tematyczne.

Na wysokości 2250 m n.p.m. uczestnicy ICAR’u zapoznali się z nową, norweską koncepcją ratownictwa z powietrza, przy użyciu długiej liny. Na kolejnych dwóch stanowiskach przedstawiono zagadnienia związane z zaopatrywaniem i ewakuacją osoby ratowanej. Czwarte stanowisko, zorganizowane przez gospodarzy, ratowników Bombers z Andory, dotyczyło wykorzystania psów w ratownictwie.

KONGRES ICAR 2017 - IMPRESJE
© JAN GÓRNIAK / RATOWNICTWO GÓRSKIE

Kolejne cztery stanowiska zorganizowane zostały w samej miejscowości Soldeu, która na pięć dni stała się tegoroczną stolicą ICAR’u. Te kolejne cztery stanowiska techniczne dotyczyły użycia technik linowych w ratownictwie górskim. Ratownicy z Słowenii, Francji, Włoch i Stanów Zjednoczonych zaprezentowali właściwą dla swojej służby i wykorzystywaną na swoim terenie technikę działań ratowniczych.

Pierwszy dzień kongresu, środa 18 października 2017 roku, to także oficjalne otwarcie 69 Kongresu ICAR.

Kolejne dni kongresu przebiegały głównie na pracy w komisjach: terenowej, lawinowej, medycznej, ratownictwa z powietrza oraz psów ratowniczych. Przedstawiciele służb ratowniczych, odpowiednich dla danych komisji, dzielili się swoimi doświadczeniami i nowymi rozwiązaniami. Nie zabrakło międzynarodowych dyskusji, a w konsekwencji unifikacji wiedzy, rozwiązań, nowych procedur i nazewnictwa poszczególnych działań i elementów stosowanych w ratownictwie górskim.

 

Nie zabrakło stoisk firm produkujących sprzęt górski, a także wyspecjalizowany sprzęt ratowniczy. Zapewne warto przywołać na myśl, raz jeszcze, polską firmę AEROSIZE, która to zaprezentowała, swojego autorstwa, lawinowy sprzęt asekuracyjny. Bezdyskusyjnie poduszka asekuracyjna AEROSIZE wyróżnia się swoją wagą, a także ciekawą koncepcją urządzenia niezależnego od plecaka w formie kamizelki.

KONGRES ICAR 2017 - IMPRESJE
© JAN GÓRNIAK / RATOWNICTWO GÓRSKIE

Ostatni dzień kongresu poświęcony był usystematyzowaniu rekomendacji, wypracowanych przez poszczególne komisje. Ponadto w sobotę, jak co roku, miały miejsce obrady delegatów ICAR’u, podczas których procedowano bieżące zadania kongresu.

Ostatecznie i oficjalnie wieczorną uroczystością, a także wystąpieniem prezydenta ICAR’u Franza Stämpfli zakończony został tegoroczny kongres.


Serdecznie dziękuję firmie LARIX z Buczkowic za wsparcie wyjazdu na Kongres ICAR 2017

Jan Górniak
About Jan Górniak 11 Articles
Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR

Bądź pierwszym który skomentuje

Skomentuj

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


10 + 12 =