LAWINY SZALEJĄ W ALPACH

LAWINY SZALEJĄ W ALPACH
źródło: kadr z filmu - http://kaernten.orf.at/news/stories/2830520/

LAWINY SZALEJĄ W ALPACH

LAWINY SZALEJĄ W ALPACH

LAWINY SZALEJĄ W ALPACH
źródło: https://www.facebook.com/bergrettungsalzburg/photos/

W dalszym ciągu, w wielu pasmach górskich Austrii panuje III stopień zagrożenia lawinowego. Również dzisiaj, w niedzielę, należy zachować szczególną ostrożność. O niebezpieczeństwach czyhających na planujących wycieczki narciarskie bezustannie informują wszystkie media.
Padający w ostatnich dniach śnieg nie jest związany z podłożem, a nawiane masy mogą – nawet przy najmniejszym obciążeniu – spowodować zejście deski śnieżnej.

Tak właśnie stało się wczoraj w rejonie Turrach (Styria-Karyntia). Znajdujący się na stoku narciarz podciął lawinę, która porwała nie tylko jego, ale zasypała dwie nastolatki. Narciarz i jedna z młodych narciarek znaleźli się w efekcie na powierzchni lawiny. Mniej szczęścia miała druga dziewczyna, która nie była wyposażona w detektor lawinowy (Pieps) i którą odkopano spod 2 metrowej warstwy śniegu dopiero po dłuższym czasie. Nieprzytomną odtransportowano helikopterem do kliniki w Klagenfurcie. Niestety, dziewczyna nie przeżyła.
Podobnego wypadku w lawinie nie przeżył również narciarz w innym regionie (Thomatal – Lungau).
W sobotę po południu, deska śnieżna porwała narciarza na Kitzsteinhorn (Wysokie Taury – Salzburg). Narciarz był członkiem pięcioosobowej grupy z Polski. Szczęśliwie dla poszkodowanego, polska grupa była wyposażona w niezbędny sprzęt, dzięki czemu narciarz został dość szybko wydobyty spod metrowej warstwy śniegu.

Austriackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (ÖBRD) niezmordowanie apeluje o rozwagę.

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 383 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR