LECH FLACZYŃSKI EWAKUOWANY SPOD MAKALU

LECH FLACZYŃSKI EWAKUOWANY SPOD MAKALU
foto: https://twitter.com/thehimalayan

LECH FLACZYŃSKI EWAKUOWANY SPOD MAKALU

LECH FLACZYŃSKI EWAKUOWANY SPOD MAKALU

O Lechu i Wojciechu Flaczyńskich pisaliśmy na naszym blogu już wielokrotnie. To oni, 5 lat temu, cudem unikając bestialskiego ataku talibów na himalaistów pod Nanga Parbat  – przywieźli do Polski znalezionego w himalajskich śniegach „Klimka”.

Dwa lata temu, Panowie Flaczyńscy zorganizowali prywatną wyprawę na Makalu, ale wejście na szczyt nie powiodło się.

Nasze wpisy:

W tym roku, jako członkowie 12 osobowej wyprawy którą prowadził Hiszpan Jesus Morales Manzanares, mieli więcej szczęścia:

Lech Flaczyński wraz z synem Wojciechem weszli na szczyt Makalu 24 maja.

Niestety, jak to często bywa, kłopoty zaczęly się podczas schodzenia. “Mój ojciec stracił czołówkę podczas schodzenia ze szczytu i poczuł się słaby” – powiedział Wojciech.

Silny wiatr uniemożliwiał obu himalaistom zejście do obozu IV. “Następnego dnia ciężko walczyliśmy aby dotrzeć do obozu IV” – powiedział Wojciech, i dodał, że następnie obaj spędzili trzy noce w obozie IV z powodu złej pogody.

Skończyła się żywność, Lech cierpiał z powodu choroby wysokościowej. 28 maja udało im się zejść do obozu III, ale nie było tam żadnych namiotów umożliwiających ewentualny biwak. Tego samego dnia Lechowi skończył się zapas tlenu.  Wojciech zdecydował się wrócić do obozu IV i przynieść stamtąd tlenowe butle pozostawione przez innych wspinaczy. Pełną butlę znalazł nieco powyżej obozu III.

The Himalayan Times nie podaje w jaki sposób helikopter ratunkowy został zawiadomiony o konieczności ewakuacji. Informuje natomiast, że z obozu położonego na wysokości 6.600 m. Lech Flaczyński został przetransportowany do Lukli, a stamtąd do Kathmandu gdzie przebywa obecnie w CIWEC International Clinic.

Wszystko dobre, co się dobrze kończy.

Tak więc, gratulujemy sukcesu i życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia!


źródło informacji: https://thehimalayantimes.com/kathmandu/polish-climber-evacuated-from-mt-makalu/

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 394 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR