NIETYPOWA AKCJA RATUNKOWA NA OLPERER

NIETYPOWA AKCJA RATUNKOWA NA OLPERER

NIETYPOWA AKCJA RATUNKOWA NA OLPERER

NIETYPOWA AKCJA RATUNKOWA NA OLPERER

Ratownicy Pogotowia Górskiego Tux zostali wczoraj wezwani do nadzwyczajnej i jedynej w swoim rodzaju akcji ratunkowej. Z północnej ściany Olperer (3.476 m) – najwyższego szczytu w Alpach Zillertalskich – ratowano… kozę. Zwyczajną, domową kozę, którą nazwano “Gretl”.

Wczoraj bowiem, owa Gretl, wybrała się na wycieczkę i szła przez cały czas za dwoma alpinistami którzy na próżno usiłowali “namówić” kozę do odwrotu. Żadne takie! Koza wspięła się mężnie aż na sam szczyt i stanęła dumnie pod znajdującym się na szczycie krzyżem. Po jakimś czasie obaj alpiniści zaczęli schodzić północno-wschodnią granią Olperer, koza oczywiście też. Gdyby cały czas szła grzecznie za nimi, może nie byłoby problemu, ale nagle zdecydowała się wybrać inną drogę i weszła w północną ścianę.

W ścianie o nachyleniu 60 stopni, pokrytej śniegiem i lodem, utknęła. Miała jednak szczęście, że zobaczył ją pracownik kolei linowej (Hintertuxer Gletscherbahn) i zawiadomił Pogotowie Górskie Tux.

Ratownicy Pogotowia wydobyli kozę z jej nieszczęśliwego położenia i dostarczyli do Hintertux.

Jazda kolejką gondolową bardzo się kozie podobała, a – jak widzimy na zdjęciu – znoszenie koziej alpinistki na plecach ratownika musiało być dla Gretl również bardzo przyjemne. Do czasu ustalenia prawowitego właściciela kozy, Gretl przebywa u okolicznego hodowcy kóz i odpoczywa po przeżytych emocjach.

Jedno jest pewne: takiej akcji ratunkowej kroniki Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Tux, jeszcze nie notowały.

 

Info i zdjęcia – źródło:

https://www.facebook.com/tvbtux/

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 387 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR