PIĘCIU ZABITYCH I JEDEN CIĘŻKO RANNY

PIĘCIU ZABITYCH I JEDEN CIĘŻKO RANNY
Gabler - Von Thomas Margauer - privat, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39870008

PIĘCIU ZABITYCH I JEDEN CIĘŻKO RANNY

Pięciu zabitych i jeden ciężko ranny – to smutny bilans wypadku, który  wydarzył się kilka godzin temu na wysokości 3000 m, pod szczytem Gabler (3263 m) na Mannlkarscharte (Zillertaler Alpen – Krimml – Zell am See).

 

Przypuszcza się, że był to zespół linowy, ponieważ inaczej nie da się wytłumaczyć rozmiaru tej tragedii – powiedział przedstawiciel Czerwonego Krzyża.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze z jakiego kraju pochodzą ofiary. W akcji bierze udział pięć śmigłowców ratunkowych z Salzburga i Tyrolu.

Według aktualnych informacji, zwłoki są obecnie wydobywane ze szczeliny lodowca. Ciężko ranna ofiara wypadku została przetransportowana do szpitala w Salzburgu.


Update:

Wszystkie ofiary to Bawarczycy

W ciągu dnia zdołano ustalić przyczyny i przebieg tragicznego wypadku, a to dzięki innemu zespołowi który znajdował się na tej samej drodze i postępował w odległości ca 50 m za Bawarczykami.

Bawarski zespół zatrzymał się w pewnym momencie, ponieważ dla ostatniego z grupy ryzyko było zbyt duże i pragnął zawrócić. Kiedy cała grupa odwracała się do zejścia, druga osoba w zespole poślizgnęła się na lodzie i pociągnęła za sobą wszystkich. Dramatyczne próby hamowania przy pomocy czekanów nie zdały się na nic i wszyscy spadli najpierw 100 metrów na wystającą skałę, a potem jeszcze raz 100 metrów w dół. Naoczni świadkowie zawiadomili natychmiast służby ratunkowe, ale te mogły przetransportować do szpitala tylko jedną osobę, z którą do tej chwili nie można się porozumieć ze względu na jej bardzo ciężki stan.

Tragiczny wypadek wydarzył się podczas podejścia na lodowiec Wildgerloskees.

W akcji ratunkowej brali udział ratownicy Bergrettung Krimml, policja alpejska oraz helikoptery ratunkowe.

https://www.facebook.com/bergrettungsalzburg/photos/

Szef akcji ratunkowej Bergrettung Krimml powiedział, że przy obecnym stanie lodowców, poruszanie się po nich jest bardzo niebezpieczne. Nawet przy dobrym  – tak jak w tym konkretnym przypadku – wyposażeniu alpinistów.

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 394 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


5 × two =