POLACY PORWANI LAWINĄ W KAUNERTAL

POLACY PORWANI LAWINĄ W KAUNERTAL
Pixabay - free images
źródło: https://oekastatic.orf.at/

POLACY PORWANI LAWINĄ W KAUNERTAL

POLACY PORWANI LAWINĄ W KAUNERTAL

W rejonie lodospadu Bodenbach w Kaunertal sześciu polskich wspinaczy lodowych zostało wczoraj (czwartek 14 lutego 2019 r.)  porwanych i częściowo zasypanych przez lawinę.

Ignorując tablice ostrzegawcze, wspinacze w wieku od 32 do 54 lat weszli w południe w rynnę prowadzącą do lodospadu. Wspinali się w zespołach dwójkowych.

O godzinie 15:50 nad lodospadem oberwała się deska śnieżna. Wszystkich sześciu wspinaczy zostało uderzonych przez lawinę i wyrwanych z lodospadu. Dwaj mężczyźni zostali porwani na około 60-90 metrów i częściowo zasypani.

Dwaj hiszpańscy wspinacze, którzy wcześniej wspinali się w lodospadzie (również zignorowali tablice ostrzegawcze???), byli świadkami zejścia lawiny i zaalarmowali pogotowie górskie.

Rozpoczęto akcję poszukiwawczą z użyciem czterech helikopterów.

Ratownicy górscy odkopali dwóch częściowo zasypanych wspinaczy, na szczęście żywych. Jeden z nich, z urazami klatki piersiowej, został przywieziony do szpitala w Zams. Pozostałych wspinaczy ewakuowano przy pomocy helikopterów.

W akcji brali udział ratownicy górscy z czterema psami lawinowymi, alpejska policja wysokogórska i pogotowie ratunkowe Landeck.


źródło wiadomości:

https://www.tt.com/panorama/unfall/15330184/eiskletterer-im-kaunertal-bis-zu-90-meter-weit-von-lawine-mitgerissen

https://tirol.orf.at/news/stories/2964726/

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 396 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


twelve − seven =