PSY GOPR – PIERWSZE KROKI W KOPALNI

Z górskich szczytów do podziemnych wyrobisk

PSY GOPR - PIERWSZE KROKI W KOPALNI

PSY GOPR – PIERWSZE KROKI W KOPALNI

Z górskich szczytów do podziemnych wyrobisk.

PSY GOPR – PIERWSZE KROKI W KOPALNI

PSY GOPR – PIERWSZE KROKI W KOPALNIW miniony weekend (3.02.2018 r.), przewodnicy psów-ratowników z Grupy Beskidzkiej GOPR wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami: Bejem, Zefirem i Negrą, gościli na zaproszenie Prezesa dr inż. Piotra Buchwalda,  w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Były to pierwsze w  historii Grupy Beskidzkiej działania szkoleniowo-poznawcze psów i ich przewodników, w  podziemnych  wyrobiskach ćwiczebnych, w których szkolą się ratownicy górniczy.

Celem wizyty było rozpoczęcie współpracy pod kątem wykorzystania możliwości psów ratowniczych GB GOPR pod ziemią, w warunkach kopalnianych, do wskazania miejsca przebywania osób poszkodowanych. Ciągłe podnoszenie wyszkolenia i zróżnicowanie warunków terenowych oraz otoczenia dla naszych psów, stale podnosi ich możliwości adaptacyjne, a tym samym ich skuteczność. Jak wiemy ze szkoleń, nasze psy są w stanie odszukać zasypane osoby pod śniegiem na lawinisku wysoko w górach, a także na gruzowisku zawalonego budynku.  Tak więc, ich potencjał możliwy do wykorzystania pod ziemią w  chodniku kopalni jest na tyle duży, by warto wyszkolić psa również w tym kierunku.

PSY GOPR - PIERWSZE KROKI W KOPALNI

Było to pierwsze tego typu szkolenie, przeprowadzone w CSRG S.A.  w Bytomiu. Jednak dzięki przychylności prezesa stacji oraz Naczelnika GB GOPR,  współpraca w tym zakresie będzie kontynuowana. W zespole szkoleniowym ratowników górskich znalazły się osoby z  dużym doświadczeniem i wiedzą na temat akcji ratowniczych: Agnieszka Nowak – ratownik GOPR, przewodnik psa ratowniczego, Jacek Dutkiewicz– ratownik GOPR, przewodnik psa ratowniczego, Piotr Nowak – ratownik GOPR, przewodnik psa ratowniczego oraz Dawid Szulc – ratownik GOPR, pozorant.

Co do samego szkolenia, to odbyło się ono wyjątkowo sprawnie i zgodnie z planem, m.in. w obecności mgr. inż. Andrzeja Kleszcza – Wiceprezesa ds. Technicznych CSRG S.A., który podkreślał, że:

„… każdy sposób dotarcia do zasypanego górnika, jeśli jest skuteczny, jest dobry”.

To co zaskoczyło wszystkich, to fakt, że psy szybko zaakceptowały otoczenie podziemnego wyrobiska i bez zauważalnego stresu, sprawnie poruszały się po wyznaczonych do ćwiczeń odcinkach, m.in. szukając pozoranta. Jednak prawdziwa próba czeka na nie 700 metrów pod ziemią, gdzie będą testowane w realiach kopalnianych wyrobisk.

PSY GOPR - PIERWSZE KROKI W KOPALNI

Zdjęcia – źródło : Centralna stacja ratownictwa górniczego S.A. w Bytomiu


Zainteresowanych tematem zapraszamy do obejrzenia nakręconego podczas wyżej opisanej wizyty w kopalni filmu opublikowanego przez TVP Katowice. Link:

https://katowice.tvp.pl/35874676/specjalne-szkolenie-w-centralnej-stacji-ratownictwa-gorniczego

Panu  Piotrowi Nowakowi – ratownikowi Grupy Beskidzkiej GOPR i przewodnikowi Negry – psa ratownika GOPR, bardzo dziękujemy za udostępnienie tekstu.

Anna Kokesch - Antenka
About Anna Kokesch - Antenka 370 Articles
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

Bądź pierwszym który skomentuje

Skomentuj

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


4 × one =