ROK 2014 – ROKIEM NACZELNIKÓW / RYSZARD SZAFIRSKI

ROK 2014 - ROKIEM NACZELNIKÓW / RYSZARD SZAFIRSKI
Rok 1971 - Kunyang Chhish. Na zdjęciu, od lewej: Andrzej Zawada, Jacek Poręba, Eugeniusz Chrobak, Ryszard Szafirski, Andrzej Heinrich, Jerzy Michalski, Jan Stryczyński,Stanisław Zierhoffer, Krzysztof Cielecki, Andrzej Kuś, Bogdan Jankowski i Andrzej Galiński.

ROK 2014 – ROKIEM NACZELNIKÓW / RYSZARD SZAFIRSKI – W DNIU 77 URODZIN

Wybór Ryśka na Naczelnika Grupy Tatrzańskiej GOPR (lata 1977-1978) był swego rodzaju ewenementem, jako że powierzono to stanowisko “ceprowi”. Ratownicy tatrzańscy rekrutowali się w owym czasie głównie z rodzin góralskich i niezbyt chętnie przyjmowali do swego grona przybyszów z nizin.
Urodzony 1 października 1937 r. w Sosnowcu, Ryszard Szafirski zaadaptował się pod Tatrami tak znakomicie, że został nie tylko zaakceptowany przez ratowników, ale pełnił również funkcję Prezesa zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego.
Z wykształcenia inżynier elektronik, z zamiłowania taternik, alpinista, himalaista, ratownik i fotograf górski może się poszczycić wieloma osiągnięciami w Tatrach, Alpach, Andach i Himalajach, z wyprawą na Mount Everest włącznie. Swymi nadzwyczaj ciekawymi przeżyciami w Górach Świata mógłby zapełnić wielotomową opowieść.
Bardzo miło wspominam wieczór fascynujących opowieści o Andach i specjalnie – bo po peruwiańsku – przyrządzoną przez Ryśka kawę.
Do dziś mam książkę “Ostatni atak na Kunyang Chhish” z wpisaną mi przez Zdobywcę tego szczytu dedykacją. Książka mężnie przetrwała moje liczne przeprowadzki, a dedykacja nosi datę: 27 stycznia 1974 r….  Czy naprawdę minęło od tego czasu aż 40 lat?

ROK 2014 - ROKIEM NACZELNIKÓW / RYSZARD SZAFIRSKINiedawno temu ukazała się książka “Przeżyłem, więc wiem” autorstwa Ryśka.
Bardzo jesteśmy ciekawi treści, ale o tym szczęśliwy posiadacz książki napisze oddzielnie.

Drogi Rysiu, w Dniu Twoich 77 Urodzin życzymy Ci wszystkiego co Najlepsze. Niech Cię Twój wrodzony, słoneczny nastrój nigdy nie opuszcza!

“Antenka” i Koledzy

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 396 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


11 − seven =