SKARBY Z SZUFLADY

SKARBY Z SZUFLADY

POCZTÓWKI – PLAKATY

Poza wielkimi wyprawami, o których głośno w poszczególnych Grupach GOPR i w TOPR, podejmowano, i podejmuje się nadal, inicjatywy takie jak np. wyprawy wysokogórskie. I tak na przykład, w roku 2009, dla uczczenia 100 –letniej rocznicy powstania TOPR – ratownicy tatrzańscy zorganizowali wyprawę na Dhaulagiri.
Dzisiaj, po latach, o niektórych z tego rodzaju przedsięwzięć niewielu niestety pamięta. Również sami uczestnicy wypraw, nie zawsze są w stanie przypomnieć sobie wszystkie wydarzenia. Ale gdzieś tam, w zakamarkach, starych albumach, pudłach i szufladach “chowają” się prawdziwe skarby. Takie właśnie przysłał nam Jurek Klimiński, pełniący w latach siedemdziesiątych ważne funkcje w polskim ratownictwie górskim.

Pocztówki noszą oczywiście podpisy. Niektóre niestety nieczytelne, ale wiele bardzo czytelnych i o dużej wartości historycznej. Podpisy Macieja Berbeki, Aleksandra Lwowa, dr Jerzego Hajdukiewicza, Piotrka Malinowskiego, i wielu innych znanych Postaci.

Niektóre z wypraw można zidentyfikować na podstawie dat, znaczków i stempli pocztowych, oraz (nie zawsze) treści. Ale na przykład: plakat ( pocztówka?) z wyprawy na Trisul ( rok 1982 ?), lub pocztówka z 27 października 1982 roku pisana w Dehli. Jakie to były wyprawy, kto je organizował, jaki był los wyprawy?

Zarówno Jurek Klimiński, jak i my, będziemy wdzięczni Wszystkim, którzy mogą pomóc w identyfikacji tych wypraw.

Zapraszamy do obejrzenia galerii tych pocztówek:

SKARBY Z SZUFLADY