SPOTKANIE Z ANDRZEJEM SKOCZYLASEM

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM SKOCZYLASEM
© MARIAN SAJNOG / RATOWNICTWO GÓRSKIE

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM SKOCZYLASEM

Jak anonsowaliśmy już w ubiegłym tygodniu;

pojutrze, 24 czerwca b.r., w Szklarskiej Porębie, w Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów, przy ulicy 11 Listopada 23, o godzinie 16:00, odbędzie się spotkanie z ANDRZEJEM SKOCZYLASEM.

Organizator spotkania – “Droga w Himalaje” – tak przedstawia swego Gościa:

Andrzej zaczął wspinać się w roku 1956, a były to magiczne lata taternickie w Polsce. Ciekawe środowisko ludzi. Co ich cechowało?

Odwaga, uczciwość, partnerstwo, fantazja, miłość do wspinaczki, do zabaw razem w górach, i wiele innych cech. Szkolili siebie, wzajemnie się inspirując, pokonując ściany górskie latem i zimą. A sprzęt wspinaczkowy mieli ciężki i zawodny.

To oni otworzyli wrota do późniejszych dokonań Złotej Dekady, gdy ich młodsi koledzy mogli wreszcie zacząć wspinać się w najwyższych górach świata. Otwarto im granice, a oni gnani pragnieniem wolności, sprawdzania się, pojechali tam gdzie najtrudniej: w Himalaje i Karakorum. Siła marzenia kultywowanego od dziesiątków lat, ziściła się w pokoleniu Złotej Dekady. Polacy w latach 80-tych XX wieku byli uznawani za najlepszych Himalaistów świata. Ich dokonania na trwałe wpisały się do historii światowego Himalaizmu.

Na naszym kolejnym spotkaniu z cyklu “Droga w Himalaje” gościć będziemy człowieka o wielkiej skromności, taternika, alpinistę, instruktora taternictwa, a z zawodu operatora filmowego. Nasz gość: ANDRZEJ SKOCZYLAS, w Tatrach wspinał się od 1956. Robił drogi latem i zimą. Był uczestnikiem wyprawy Koła Krakowskiego KW w Hindukusz Afgański i Wrocławskiego Koła w Karakorum na Broad Peak w 1975. Inspirował i nakręcił zdjęcia do kilku filmów górskich.

Zobaczymy archiwalne filmy z wyprawy do Hindukuszu z roku 1971, archiwalne zdjęcia, niektóre z nich nigdzie wcześniej nieprezentowane, posłuchamy opowieści o ludziach środowiska taternickiego (Długoszu, Bielu i innych) oraz Himalajskiego.

Czeka nas gratka, będziemy mieli możliwość poznać i posłuchać opowieści Andrzeja Skoczylasa, który przez skromność, wcześniej nie brał udziału w prelekcjach.

© DROGA W HIMALAJE / RATOWNICTWO GÓRSKIE

Grupa “Drogi w Himalaje”

Więcej informacji na  – https://www.facebook.com/DrogawHimalaje

 

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 389 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


five × 2 =