TAK URODZILI SIĘ ”KLIMEK” I ”WAWA”

TAK URODZILI SIĘ ”KLIMEK” I ”WAWA”
© JULIA KACZOROWSKA / RATOWNICTWO GÓRSKIE

TAK URODZILI SIĘ ”KLIMEK” I ”WAWA”

TAK URODZILI SIĘ ”KLIMEK” I ”WAWA”

W moim wpisie o Wojciechu Nietykszy (wpis sprzed 3 lat) wspomiałam również o zamieszczonym przez Trybunę Ludu artykule, który krótko opisuje dramatyczną akcję ratunkową na Kazalnicy, ale głównie podkreśla konieczność zradiofonizowania Pogotowia Górskiego w Polsce. Autor artykułu pisze:

“od 8 lat GOPR bezskutecznie stara się o radiotelefony…”.

Wynika z tego jasno, że już w roku 1956, czyli dokładnie 60 lat temu, przedstawiciele GOPR zaczęli pukać do pozamykanych na cztery spusty drzwi, które najprawdopodobniej były otwierane wyłącznie podczas wysokopiennych wizyt “towarzyszy”.
Kilka dni temu, Julia Kaczorowska – wnuczka Wojciecha Nietykszy, która z wielkim zaangażowaniem pracuje nad realizacją multimedialnego reportażu o epokowej pracy wykonanej przez Jej Dziadka – przysłała mi skan tego właśnie numeru Trybuny Ludu, w którym opublikowano artykuł:

TAK URODZILI SIĘ ”KLIMEK” I ”WAWA”
TRYBUNA LUDU – Nr 243 (5631) ROK XVII – 2 września 1964 © JULIA KACZOROWSKA / RATOWNICTWO GÓRSKIE

I pomoc przyszła. Właśnie od Wojciecha Nietykszy.

TAK URODZILI SIĘ ”KLIMEK” I ”WAWA” !

Pani Julii, raz jeszcze bardzo dziękuję za tę wspaniałą przesyłkę.

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 390 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

2 Komentarze

    • Pan Paryski był Naczelnikiem TOPR w latach 1945-1946. GOPR powstał w roku 1952 – kierownikiem został mianowany Tadeusz Pawłowski, a jego zastępcą został Zygmunt Wójcik który był jednocześnie Naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej. W czasie wprowadzania łączności radiowej, prezesem całego Pogotowia, czyli GOPR, był Jerzy Ustupski. Pierwsze „Klimki” i „Wawy” odbierała Grupa Tatrzańska GOPR, której Naczelnikiem był wtedy Michał Gajewski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


thirteen − 12 =