WOJCIECH NIETYKSZA – 85 URODZINY

WOJCIECH NIETYKSZA – 85 URODZINY
© ANNA KOKESCH / RATOWNICTWO GÓRSKIE

WOJCIECH NIETYKSZA – 85 URODZINY

WOJCIECH NIETYKSZA – 85 URODZINY

Wojciech Nietyksza to Postać znana nie tylko w świecie krótkofalowców, ale zapisana złotymi zgłoskami  zarówno w historii ratownictwa górskiego w Polsce, jak i dziejach polskiego alpinizmu.

To właśnie dzięki Wojciechowi Nietykszy, oraz znakomicie zorganizowanemu przez dr inż. Bogdana Jankowskiego systemowi łączności pod Mount Everest, świat dowiedział się o sukcesie polskiej wyprawy zimowej w roku 1980.

Na prezentowanym poniżej filmie można zobaczyć jak wspaniale funkcjonowały radiotelefony w tak ekstremalnie trudnym terenie:

To właśnie dzięki Wojciechowi Nietykszy polscy ratownicy górscy mogli wreszcie wyjść z epoki kamienia łupanego, a prowadzone przez nich akcje ratunkowe zaczęły być bezpieczniejsze zarówno dla ratowanych jak i ratowników.

Twórcę systemu łączności radiowej w GOPR i konstruktora radiotelefonów “Klimek”i “Wawa” przedstawialiśmy na naszym blogu już kilkakrotnie, ale dziś jest dzień szczególny:

85 urodziny !

Wojtku, Drogi Jubilacie, przyjmij nasze najlepsze życzenia:

zdrowia, satysfakcji z dokonań, dalszej niezłomności w życiu, oraz chóralne

100 LAT + !

 

Ania “Antenka”

oraz Zespół Redakcyjny blogu i kwartalnika

Ratownictwo Gorskie logo

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 390 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR

7 Komentarzy

  1. Witam . Mam opis w Radioamatoprze i krótkofalowcu opis chyba pierwszy Pana W. Nietyksza i W. Chojnackiego to było w 1965r.tych radiotelefonów bez nazwy jeszcze .Ale napewno chodzi o nie bo jest wspomnienie o akcji ratunkowej na ścianie Kazalnicy w sierpniu 1964r. Powiem tak kurczę jakie moce.Aż łezka ciśnie się do oka.Pozdrawiam 1000lat . To jest historia.A tak mam zamiar zdawać na krótkofalowca czaję się jak……… trochę boję sie czy dam radę.
    Pozdrawiam i dużo zdrowia

  2. Po prostu pamiętaj Wojciechu zawsze, że kochamy Ciebie i wspieramy duchowo na odległość w radościach i smutkach tego łez padołu, który prowadzi w nieunikniony sposób ku – wieczności radości.
    Wszystkiego najlepszego, potrzebnych łask z Niebios i miłych wspomnień, które wywołują uśmiech.

  3. DOSTOJNY JUBILACIE ŻYJ NAM STO LAT A MY DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO CO ZROBIŁEŚ DLA POLSKIEGO KRÓTKOFALARSTWA W KRAJU I ZAGRANICĄ.

Komentowanie jest wyłączone.