ZAGROŻENIE LAWINOWE W GÓRACH EUROPY

ZAGROŻENIE LAWINOWE W GÓRACH EUROPY
Von Root5.5 - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28838047 326x245.png

ZAGROŻENIE LAWINOWE W GÓRACH EUROPY

Zima zawitała w górach Europy, i pierwsi, “głodni śniegu” wyruszyli już w trasy. Jak co roku, zdarzają się i teraz przypadki świadczące bądź o nieznajomości oznakowania stopni zagrożenia lawinowego, bądź o generalnej nieznajomości jakiegokolwiek oznakowania, lub o totalnej ignorancji ostrzeżeń.
Nie dalej jak wczoraj, ratownicy górscy z Salzburga opublikowali na swej stronie na Facebooku komentarz:

“Wszelkie dyskusje i apelowanie do rozsądku ludzi są najwyraźniej zbędne. Jeśli niemal 100 nieodpowiedzialnych skiturowców wchodzi w zamknięty odcinek trasy (na którym jak najwidoczniej pracuje ratrak), zamiast korzystać z przeznaczonego dla turystów i otwartego odcinka – nie potrzebujemy już niestety żadnych dalszych dyskusji, ale wprowadzenia większej ilości zakazów…”

Miejmy nadzieję, że był to przypadek odosobniony.

Jak informowaliśmy już w styczniu b.r. wpisem na naszym blogu, europejskie organizacje i służby upoważnione do wydawania informacji i ostrzeżeń o występującym zagrożeniu lawinowym wprowadziły w tym roku nowe, jednolite symbole. Do istniejących już oznaczeń zostało dodanych 5 piktogramów dla wszystkich rodzajów śniegu wywołujących typowe “modele” lawin oraz 1 piktogram informujący o warunkach korzystnych.

Dodatkowe oznaczenia mają ułatwić wszystkim uprawiającym sporty zimowe orientację odnośnie aktualnej sytuacji lawinowej w danym regionie.
W wielu krajach Europy panowała zbyt wielka różnorodność w oznakowaniu stopni zagrożeń lawinowych, a nowe, “lingwistycznie” neutralne i jednolite oznakowania, a nie tylko zlikwidują panujący w tym temacie chaos, ale również pozwolą na przekazanie więcej dokładniejszych informacji.

stopnie-zagrozenia-lawinowego-i-rodzaje-sniegu-piktogramy
© RATOWNICTWO GÓRSKIE

Wszystkie służby górskie infomują na swych stronach internetowych o aktualnie panujących warunkach w górach. Informacje i ostrzeżenia są zamieszczane również na Facebooku i Twitterze.
Bardzo godnym polecenia jest również korzystanie z mapy:  http://www.avalanches.org/eaws/en/main.php

Anna Kokesch - Antenka
O Anna Kokesch - Antenka 383 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR