Misją ratownictwa górskiego jest niesienie pomocy osobom, które znajdą się w stanie zagrożenia, na górskich szlakach. Dlatego kandydaci na ratownika TOPR muszą mieć odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu.
Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo turystów w górach. Kandydat na ratownika musi spełnić określone wymagania, a także ukończyć specjalistyczne szkolenia wstępne. Większość członków ratownictwa górskiego to ochotnicy, którzy nie pobierają za swoją służbę żadnych świadczeń.
Warto jednak zaznaczyć, że wśród najbardziej zasłużonych, są również zawodowcy, dla których jest to codzienna praca na etacie. Według raportu „Rzeczypospolitej” z 2018 roku, ratownicy zawodowi zarabiali wtedy około 2500 złotych netto (aktualnie najprawdopodobniej najniższa krajowa). Nie są to duże zarobki, biorąc pod uwagę, jak bardzo ten zawód jest niebezpieczny. Wymagania stawiane kandydatom są bardzo restrykcyjne, a ich pełna lista znajduje się w statucie organizacji.
Każda osoba, zgłaszająca się do TOPR, musi być, przede wszystkim, pełnoletnia, mieć pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, a także biegle władać językiem polskim. Bardzo istotne są również aktualne badania zdrowotne, wykonane przez lekarza medycyny pracy. Ponadto kandydat na ratownika musi zaliczyć test sprawnościowy i kondycyjny, a także zdać egzamin z wiedzy o Tatrach oraz historii TOPR. Poszukując w internecie dokładnych informacji na temat pracy jako ratownik RTOPR, warto przy okazji zerknąć na wyniki spotkań sportowych, wykorzystując LVBet kod promocyjny.
Jak przebiega proces rekrutacji do TOPR?
Pragnąc wstąpić w szeregi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, należy wykazać się nie tylko świetną kondycją fizyczną, ale także ogromnym zaangażowaniem i determinacją w dążeniu do celu. Podstawowym warunkiem ubiegania się o to stanowisko jest posiadanie stosownych uprawnień taternika i minimum pięcioletniego doświadczenia w górach. Po złożeniu pisemnego podania, popartego podpisami dwóch ratowników polecających, a także spełnieniu wszystkich wymagań, kandydat odbywa rozmowę kwalifikacyjną z zarządem TORP. Osoby, które zaliczą wstępny etap rekrutacji, przechodzą bardzo wymagające testy sprawnościowe, a także muszą wykazać się dużą odpornością psychiczną i wiedzą na temat topografii Tatr. Po pozytywnym przejściu wszystkich kolejnych etapów, kandydat na ratownika zostaje skierowany na kilkuletni okres przygotowawczy. W czasie okresu próbnego zostaje aktywnym uczestnikiem akcji ratunkowych, prowadzonych przez bardziej doświadczonych kolegów. Pełnoprawnym ratownikiem TOPR zostaje się po uzyskaniu pozytywnej opinii całego zespołu ratowniczego, a także po zdaniu egzaminów końcowych. Cały proces rekrutacji jest długi i zaliczają go tylko najwytrwalsi kandydaci.
Podstawą pracy ratownika TOPR są głównie pasja i powołanie, ale również ogromna odpowiedzialność, presja psychiczna i codzienne ryzyko. Kandydat na to stanowisko musi mieć świadomość niesienia pomocy poszkodowanym o każdej porze i w każdych warunkach.